sobota, 4 maja 2013

O emocjach w języku - wykład prof. Zoltana Kovecesa

Wypełniają nas niczym płyn wypełnia pojemnik, są jak ciepło, niekiedy wręcz fizycznie je odczuwamy, rządzą nami, tkwią wewnątrz nas jak uwięzione zwierzę – takim metaforycznym opisem posłużył się profesor Zoltan Kovecses, objaśniając czym są emocje. Przybył on do Poznania w ramach programu „Akademicki i naukowy Poznań”. Wykład odbył się w sobotę (4 maja) w Collegium Novum UAM.
 

Profesor Kovecses jest światowej sławy naukowcem, który interesuje się m.in. zagadnieniem przedstawiania emocji w języku. Sławę przyniosły mu jego badania nad metaforą i metonimią. Okazuje się, że te pojęcia nie są charakterystyczne wyłącznie dla języka poetyckiego, ale że nasz zwykły język jest nimi przesiąknięty, tylko na co dzień tego nie zauważamy. Pojęcia metafory i metonimii interesujące są również dla specjalistów z innych dziedzin, choćby psychologów lub marketingowców, a szczególnie dla tłumaczy, którzy wysilają się, aby jak najwierniej przełożyć tekst z jednego języka na drugi. W polskim przekładzie ukazała się jego książka pt. „Język, umysł i kultura: praktyczne wprowadzenie”.

Kovecses jest Węgrem, w latach 1982/83 pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Współpracował również z Uniwersytetem Newada w Las Vegas, Uniwersytetem Massachusetts w Amherst, Uniwersytetem w Hamburgu, Uniwersytetem w Heidelbergu i oczywiście z Uniwersytetem im. Eotvosa Loranda w Budapeszcie. Mimo iż wykład profesora przypadł na długi weekend, to przybyło na niego wielu studentów, głównie z Wydziału Neofilologii. Były tam również „Poznańskie Blubry”.

Artykuł ukazał się na stronie www.BLUBRY.pl.
http://www.blubry.pl/z-poznania/o-emocjach-w-j%C4%99zyku-%E2%80%93-wyk%C5%82ad-prof-zoltana-kovecsesa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz