niedziela, 14 lipca 2013

Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Swarzędzu

10 lipca, w dzień kolejnej miesięcznicy Tragedii Smoleńskiej odbyła się uroczystość nadania rondu w Swarzędzu imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W kościele p.w. Chrystusa Jedynego Zbawiciela odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar katastrofy z parą prezydencką na czele. Następnie uczestnicy ceremonii, w asyście policji i straży miejskiej, przeszli ulicami Swarzędza na rondo, gdzie odbyło się jego poświęcenie. 
 





Decyzję o nadaniu rondu imienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej podjęła Rada Miasta Swarzędza. To pierwsze tego rodzaju upamiętnienie na terenie okręgu poznańskiego, sygnowane przez władze lokalne – pierwsze od ponad 3 lat.

Jest jakiś niezrozumiały, cichy opór przeciwko upamiętnianiu tej tragicznej śmierci prawie 100 osób, które zginęły na posterunku

– powiedział poseł PiS Tadeusz Dziuba i dodał:

Przywiązuję wielką wagę do tej uchwały Rady Miejskiej Swarzędza, ponieważ przełamuje ona tę zmowę milczenia.

Przewodniczący Rady Miasta Swarzędza, Marian Szkudlarek, powiedział:

Podchodzimy do tego bez żadnego podtekstu politycznego, w sposób naturalny, że zginęli tam przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Respektując prawo i porządek uznaliśmy, że w naszym mieście jest też potrzeba, żeby było takie rondo – dla tych, którzy teraz żyją, dla historii.

Zdzisław Kulczyński, szef swarzędzkich struktur PiS, dzięki którego staraniom propozycja nadania imienia rondu została przedstawiona w Radzie Miasta przyznał:

Nie wierzyłem, że to się uda. Jesteśmy bardzo wdzięczni radnym za tę decyzję.

W przemówieniu, Tadeusz Dziuba zwrócił uwagę na 3 powody, dla których należy te ofiary upamiętniać: ponieważ pasażerowie Tu-154 lecieli, aby uczcić pamięć pomordowanych w Katyniu; ponieważ była to niemal cała elita państwowa i ponieważ do tej pory nie wyjaśniono do końca, jakie były przyczyny tej tragedii. Z kolei profesor Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wskazał na dorobek życia śp. Lecha Kaczyńskiego: wsparcie, jakiego udzielał robotnikom jako wykładowca na uczelni, prezes NIK, Minister Sprawiedliwości, Prezydent Warszawy i Prezydent Polski.

Prof. Mikołajczak wyraził również oburzenie na sposób, w jaki prowadzone jest śledztwo w sprawie tragedii smoleńskiej. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela, ks. Marek Frąszczak, złożone zostały również kwiaty.







Artykuł ukazał się 11 lipca na portalu wPolityce.pl.
http://wpolityce.pl/artykuly/57779-cichy-opor-w-poznanskiem-przelamany-rondo-w-swarzedzu-nosi-imie-ofiar-katastrofy-smolenskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz