sobota, 20 lutego 2016

Sprawa Ziętary - książka i spotkanie

Książka „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” wywarła na mnie duże wrażenie. Opisuje proces żmudnego odkrywania prawdy o porwaniu i zabójstwie Jarosława Ziętary, 24-letniego dziennikarza, który pracował w Poznaniu w pierwszych latach transformacji ustrojowej.


Ziętara zajmował się niewygodnymi tematami, jego publikacje mogły zaszkodzić niektórym wpływowym ludziom. Książka pokazuje jak funkcjonował wymiar sprawiedliwości, środowisko dziennikarskie, politycy i biznesmeni. Nie jestem pewien, czy należy używać czasu przeszłego, wszak sądowe batalie zmierzające do ustalenia i ukarania sprawców trwają po dziś dzień.



Po przeczytaniu książki pomyślałem, że warto byłoby zaprosić na spotkanie w większym gronie jej współautora, pana Krzysztofa M. Kaźmierczaka, dziennikarza „Głosu Wielkopolskiego”. Był on członkiem zespołu dziennikarzy, którzy postanowili dociec prawdy, współpracował z rodziną Ziętary, jest przedstawicielem komitetu społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”.



Spotkanie z redaktorem Kaźmierczakiem odbyło się w ramach cyklu Akademia Obywatelska PiS w Poznaniu. W czasie dyskusji pojawiały się pytania dotyczące m.in. działalności służb specjalnych, sposobu w jaki w wyjaśnienie sprawy angażowała się „czwarta władza”. Siłą rzeczy zadający pytania nawiązywali do aktualnej sprawy „szafy Kiszczaka”.



Od śmierci Ziętary minęło już prawie ćwierć wieku. Być może doczekamy niedługo sądowego finału tej sprawy. 

Jan Sulanowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz